Poprvé na jachtě
Pro ty, kteří zatím nemají žádné zkušenosti s dovolenou na jachtě, tu máme pár užitečných rad:
1. Výběr správné lodě, rezervace, vybavení lodě
Výběr lodě
Při výběru dovolené je velmi důležitým krokem výběr lodi. V naší nabídce se nacházejí různé typy lodí, vhodné pro různé typy dovolených.
- Plachetnice jsou velmi vhodné pro romantickou či rodinnou dovolenou, ale i pro zájemce, kteří očekávají aktivněji strávené chvilky. Ti si užijí práci s plachtami a větrem.
- Katamarán je skvělou volbou pro ty, kteří nemají s plachtěním žádné zkušenosti, anebo kteří se na lodi necítí úplně jistě. Má dvojitý trup, který mu zajišťuje vysokou stabilitu na moři. Katamarány nabízí vysoký komfort a více prostoru pro posádku. Moderní katamarány mají plýtký ponor, což ulehčuje jejich přístup k pobřeží a do zátok.
- Další možnost je gullet. Gullet využívá při plavbě sílu větru a vlastní motor. Takový typ lodě bude spíše vyhovovat týmu, který si rád vychutná pokojnou romantickou plavbu. Je však potřebné dodat, že tento typ lodě se pronajímá výhradně s posádkou (kapitán, lodník, kuchař, hosteska).
- Poslední možností při výběru typu lodě je motorová loď, která je velmi vhodná pro milovníky vysokých rychlostí a adrenalinu.
V případě, že už máte vytipovanou loď, je vhodné si zjistit další podrobnosti – rok výroby, vybavení lodi, pojištění, výška a způsob kauce, co všechno je zahrnuto v ceně a které poplatky je potřeba ještě započíst.
Výběr posádky
Na palubě jachty jsou odlišné podmínky jako například v hotelu. Proto je třeba si na plavbu vhodně zvolit a rozdělit posádku, aby později nedošlo ke sporům. Příkladem: je potřeba si uvědomit, že např. 4-kajutová loď má kapacitu 8 osob v kajutách( jedna kajuta je pro dvě osoby) a jedno až dvě místa na spaní poskytuje i salónek. Ten však nenabízí tolik komfortu a soukromí jako kajuta. 3-kajutová loď má obyčejně kapacitu 7-8 osob (spolu 6 osob v kajutách a jedno až dvě místa na spaní v salónku).
V případě, že nemáte zkušenosti s řízením lodě, je potřebné najmout si profesionálního kapitána. V tomto případě je potřeba počítat s tím, že i on spí na lodi a je potřeba počítat s jedním lůžkem pro něj(v kajutě nebo salonku). Samozřejmostí na lodi je, že posádka zajišťuje stravu, nápoje a dopravu pro skippera.
Pronájem lodi začíná a končí zpravidla v sobotu (výjimečně od pátku do pátku). Pokud máte zájem o cestu jen na pár dní, dá se tato cesta zorganizovat mimo sezonu (kromě měsíců červen-září). Cena potom bude přepočítaná na Vámi žádaný počet dní. Během hlavní sezóny se bohužel od týdenního cyklu sobota-sobota obyčejně nejde odchýlit. V těchto měsících je obsazených nejvíce lodí a mnoho týdnů je zpravidla již vyprodaných (cena za kratší pronájem se tak nemění a i v tomto případě vám bude naúčtovaný celý týden nebo ušetříte jen velmi málo).
Rezervace lodě
Rezervaci lodě je třeba provést s dostatečným předstihem. Může se totiž stát, že pro Vás vhodná loď již nebude k dispozici. Při rezervaci lodě je třeba počítat se zaplacením zálohy, která je obyčejně 50% z ceny lodi. Loď je pro Vás závazně rezervovaná v momentě, kdy zaplatíte první splátku, tj. zmiňovaných 50% z celkové ceny, nebo celou částku pokud se jedná o pronájem, kdy do odjezdu schází méně než 60 dní. Platba se provádí bankovním převodem. Doplatek ceny se ve většině případů realizuje nejpozději do 30 dnů před zahájením pronájmu. Pro správnou rezervaci lodi si můžete nechat poradit od naší cestovní agentury, která Vám najde loď splňující vaše požadavky. Chcete-li si vybrat loď sami, můžete tak učinit v naší online databázi.
Nejjednodušší je zarezervovat loď přímo přes naši webovou stránku www.yachttravel.sk přímo z naší nabídky lodí. Pro tento úkon je potřeba se nejprve zaregistrovat a následně přihlásit na naších stránkách. Pokud máte s takovou rezervací problém, můžete zvolit rezervaci přes e-mail, kde nám napíšete vaše požadavky nebo telefonicky. Budeme od Vás potřebovat následující údaje:
- Termín vámi plánované plavby. Turnusy jsou týdenní, zpravidla od soboty do soboty
- Počet osob na lodi a chcete-li profesionálního kapitána (skippera)
- Místo odjezdu – odkud chcete vyrážet na Vaši plavbu, resp.v které oblasti se chcete plavit
- Druh jachty – plachetnice, katamarán či luxusní motorová jachta
- Vaše kontaktní údaje – abychom se s Vámi mohli spojit.
Vybavení lodě
Všechny námi nabízené lodě jsou komfortně vybavené. K dispozici mají většinou dvě toalety se sprchou a umyvadlem. Teplou vodu najdete téměř na všech novějších lodích a samozřejmostí je sprcha, která je umístěná vzadu na zrcadle lodi pro sprchování pod holým nebem. Uložné prostory jsou na lodi vyřešené velice důmyslně. Na bocích bývá množství příček, poliček a skříněk, další prostory se můžou nacházet za opěradly v salonku, v nočních stolcích a největší prostory bývají v přední kajutě pod postelí. Při balení je však potřeba brát ohled na limitované prostory lodi. Na sbalení věcí je jednoznačně nejpraktičtější cestovní taška(ne kufr a ani batoh).
Mezi položky, na které je třeba dávat během plavby pozor patří energie – t.j.voda, nafta, elektřina a plyn. Velikost nádrží na vodu a naftu se dozvíte už při objednávání lodi. Voda se dá doplnit prakticky v každém přístavu, většinou však za poplatek. S naftou je to trošku komplikovanější, ta se dá natankovat jen ve větších přístavech a marínách, kde je benzínová pumpa. Při přebírání lodi dostanete dvě propan-butanové bomby, jednu používanou a druhou náhradní. Elektriku na lodi zabezpečují akumulátory, které se dobíjejí během chodu motoru nebo v přístavu, když se napojíte na elektrickou síť. Na hlavním panelu se nacházejí indikátory stavu baterií a množství vody v nádržích.
Všechny lodě jsou standardně vybavené ložním prádlem. V lodní kuchyni najdete sporák, troubu na pečení, chladničku, kuchyňský dřez a nádobí pro celou posádku. Čistící prostředky, prostředky na umývání, utěrky atd. se ve výbavě lodi nenachází, ale můžete si je pohodlně zakoupit před naloděním v množství obchůdků nalézajících se v maríně.
2. Celkové náklady na plavbu
V případě, že jste se rozhodli strávit dovolenou na moři, musíte počítat s tím, že samotná cena lodě nepředstavuje všechny výdaje, které jsou s pronájmem jachty spojené. Pojďme se blíže podívat na všechny výdaje, se kterými je potřeba počítat:
Cena lodě - závisí na stáří lodě, její velikosti a období, kdy si loď pronajímáte.
Stáří lodě - platí, že čím starší loď, tím je cena nižší. Nezapomínejte, že novější lodě jsou komfortnější než jejich starší příbuzní, takže si svoji plavbu lépe vychutnáte.
Velikost (délka) lodě – v tomto případě neplatí, že větší loď se vyplatí víc jako menší. Nejvýhodnější cena v přepočtu na osobu vychází při 4 – kajutových plachetnicích. Tří a nebo pěti kajutové plachetnice nejsou ale výrazně dražší.
Období pronájmu - sezona je rozdělená do 4-6 cenových pásem, od kterých se rovněž odvíjí cena pronájmu. Nejnižší ceny jsou samozřejmě mimo hlavní sezonu (tedy od konce října do konce března). Pokud si chcete vychutnat pořádný vítr, slunce a ušetřit, je pro vás nejlepší konec května, červen a druhá polovina září. V květnu je vzduch nejteplejší, v září je zase teplejší moře.
Termín rezervace – většinou platí brzká objednávka do 31.12. předchozího roku nebo 31.1. daného roku. Pokud si loď objednáte a zaplatíte do tohoto termínu, dostanete slevu ve výši 10%. Další možností je využít nabídku last minute. Slevy se pohybují v rozmezí 10-30%. Pokud plánujete dovolenou mimo hlavní sezonu, máte jistotu, že najdete vhodnou nabídku. Riziko spojené s last minute objednávkou je, že možná neseženete takový typ lodi, jaký jste chtěli, případně místo odkud plánujete vyrazit.
Transitlog – jde o poplatek, který se platí v maríně při přebírání lodě. Pohybuje se mezi 50 – 130 EUR/loď/týden (podle délky lodě). Většinou zahrnuje poplatky za závěrečný úklid, ložní prádlo, plynovou bombu, poplatek za koupání v moři atd.
Crewlist – crewlist je seznam posádky, který se musí potvrdit před vyplutím lodě na příslušném přístavním kapitanátě. Během plavby jsou změny ve složení posádky možné, ale musí se nahlásit s dostatečným předstihem, aby bylo možné doplnit seznam posádky. Přímo během plavby jsou již změny v posádce nemožné. Seznam posádky je potřeba mít s sebou během celé plavby. Cena za vypsání crewlistu se pohybuje okolo 100 EUR.
Nafta – cena této položky se může měnit. V první řadě závisí na aktuální ceně pohonných hmot. Dalším faktorem je velikost a typ lodě. Hlavně však závisí na tom, kolik času se posádka plaví pouze za pomoci plachet a kolik času s pomocí motoru. Průměrná hodinová spotřeba plachetnice je asi 6 litrů nafty, při výkonných motorových jachtách od 20 do 300 ( u větších jacht i více). Je zažitým zvykem, že při přebírání lodi je nádrž plná. Proto je potřeba odevzdat loď také s plnou nádrží.
Poplatek za parkování –V případě, že se do maríny dopravíte vlastním vozidlem, je třeba počítat s náklady na jeho parkování. V marínách jsou parkoviště většinou hlídané. Ceny parkovného se liší od maríny k maríně, ale pohybují se okolo 40EUR za týden. Parkovacích míst je dostatek, takže není potřeba rezervace dopředu.
Poplatky v přístavech - při dovolené na lodi je třeba počítat s tím, že maríny mají zavedené poplatky za jejich služby. Znamená to, že při každém zakotvení v přístavu, je potřeba zaplatit poplatek. Výše poplatku se určuje od velikosti a typu lodě, např. pro plachetnici je to od 25 do 60 EUR. V ceně je zahrnuto natankování vody do lodě, připojení na elektriku, sprchy a WC v přístavu.
Skipper – je další položkou se kterou je třeba počítat. Pokud nemáte s plachtěním žádné zkušenosti, anebo zkušenosti máte, ale nevlastníte kapitánský průkaz, jste povinni si skipera najmout. Cena za skippera se platí od osoby. Chorvatský kapitán stojí od 100-150 EUR/den , my nabízíme slovensky mluvícího kapitána za 110EUR/den. O kapitána se staráte jako o člena posádky, to znamená, že mu musíte zajistit stravu viz. výše). Je potřeba také počítat s místem pro kapitána, po celý den zodpovědného jak za řízení a provoz lodě, tak i za bezpečnost posádky. Doporučujeme pronajmout si větší loď, aby měl kapitán svoje místo. Mimo většího pohodlí pro všechny pasažéry lze zachovat salonek volný pro zábavu na celou noc. Výhodou profesionálního skippera je, že dobře zná okolí a umí vám poradit příjemné místa na koupání, restaurace a historické památky.
Vratná kauce – je záloha, kterou zaplatíte na začátku pronájmu při převzetí lodě. Z něj se hradí případně vzniknuté škody. Pokud způsobíte škodu např. za 500 EUR, strhne se vám z kauce. Pokud loď odevzdáte na konci pronájmu nepoškozenou, kauci vám samozřejmě vrátí v plné výši. Platí se v maríně v hotovosti, šekem a nebo kreditní kartou. Výše kauce je závislá od velikosti lodi, pohybuje se od 800 do 4000 EUR. Samotná kauce vám tedy nezvyšuje cenu za pronájem.
Pokud vás láká brázdit moře na vlastní pěst, je potřebné mít kapitánskou licenci. Tuto licenci je možné získat absolvováním kapitánského kurzu. Naše společnost Yacht Travel Vám nabízí možnost si tuto licenci udělat v týdenních kurzech námořního jachtingu.
3. Převzetí lodě
Právě nadešel čas odchodu a Vy už netrpělivě čekáte, než se nalodíte a vyrazíte za zapadajícím sluncem. Nezapomínejte na proces přebírání lodě, který patří k nevyhnutelným. Loď se přebírá většinou v sobotu mezi 16.00 – 18.00 . Mimo hlavní sezónu je možné, že se budete moci nalodit i dřív. Loď přebírejte vždy ve dvou, urychlíte tím celý proces.
Následuje technická kontrola lodě. Je potřeba jí věnovat půl až jednu hodinu před vyplutím. Pomůže Vám při tom inventární lístek (check list), podle kterého budete postupovat, a do kterého budete zapisovat veškeré nesrovnalosti, které jste na lodi objevili. Nikdy se nestyďte zeptat na fungování či obsluhu jednotlivých zařízení. Z mola se dá dobře vizuálně zkontrolovat lodní trup a jeho stav. Po vstupu na loď je potřeba zkontrolovat palubu, vyzkoušet rozvinout plachty a přetočit všechny kladky a stopery. Nezapomeňte zkontrolovat zábradlí a fendry. Následuje kontrola kotvy a jejího navijáku. Nezapomeňte se zeptat na délku řetězu a prohlídnout jeho upevnění k trupu lodi. Nakonec prověřte stav rezervní kotvy. Nezapomeňte na stav nafukovacího člunu a příslušenství. Prohlédněte si stav a postavení stěžně a informujte se o maximální výšce nad hladinou. Samozřejmostí je odzkoušení fungování kormidla. Následuje prověření funkčnosti elektrického nouzového čerpadla, stejně tak i jeho ruční zálohu. Pokračujte stavem oleje v motoru a nechejte si ukázat, jak se doplňuje. Nastartujte motor a opatrně se pokuste zařadit chod vpřed a vchod vzad, prověřte funkčnost chlazení a nechejte si ukázat odvzdušňovací ventil, prověřte alarm motoru. Prověřte stav paliva a během plavby nenechejte jeho objem klesnout pod 1/3 obsahu nádrže. Nezapomeňte ověřit kapacitu baterií, místo a funkčnost bateriových přepínačů. Stejně tak je důležité, aby souhlasily počty a stavy záchranných prostředků (záchranné kolo, vesty, pásy, hasící přístroj, signální rakety...). Vyzkoušejte si zařízení kuchyně a funkčnost hygienických zařízení. Také si překontrolujte navigační vybavení (mapy, piloty, trojúhelníky, odpichovátko, kompas, dalekohled, manuály k přístrojům) a zjistěte, na jaké frekvenci se vysílají meteorologické předpovědi. Pokud máte možnost překontrolujte stav trupu pod hladinou, vrtuli, kýl a kormidlo. Těsně před vyplutím Vám udělá kapitán školení o zásadách bezpečnosti, chování na lodi, fungování plachetnice a základních manévrech s lodí jako je vyplutí, přistání, práce s plachtami apod. To všechno dle zkušenosti posádky. Nezapomeňte si zkontrolovat doklady od pronajaté lodě a pasy celé posádky. Je-li třeba, dotankujte pitnou vodu, zjistěte si aktuální předpověď počasí a můžete s klidem vyplout na širé moře.
4. plavba, maríny, služby, trasy
Neoddělitelnou součástí plavby po Jadranu jsou jeho malebné zátoky či malé přístavy a maríny. Neplacené přístavy a mola v malých městečkách a dědinách nenabízí mimo toho, že tam můžete zakotvit, prakticky žádné služby. V placených marínách už však najdete všechny potřebné obchody jakou jsou potraviny, drogérie, obchod s námořním vybavením, opravárenský servis, různé restaurace a hospody. Nedaleko přístavu se samozřejmě nachází toalety, sprchy, na molech je připravená přípojka na elektriku a vodu. Je potřeba si uvědomit, že v létě bývají maríny většinou obsazené, proto doporučujeme příjezd do maríny před 16:00, aby bylo ještě místo na zakotvení. Ve většině marín máte na nástěnce vyvěšenou aktuální předpověď počasí s předpovědí na další dny.
V případě, že máte dostatek elektřiny, vody a potravin, můžete zakotvit mimo placené maríny a strávit noc v jedné z nezpočetných uzavřených zátok jadranského pobřeží a užívat si fantastickou atmosféru. Pokud využíváte služeb skippera, nebude problém najít vhodnou zátoku, protože naši skippeři Jadran velice dobře znají. V případě, že loď řídíte sami, obraťte se na nás, rádi Vám dáme tip na kryté a bezpečné zátoky v oblasti vaší plavby. Na Vaši žádost Vám můžeme poskytnout několik alternativních programů pro dovolenou.
Dovolená na jachtě je vhodná pro celou rodinu, takže děti není potřeba nechávat doma, plavby se mohou zůčastnit již od malička, ale musí být na lodi pod stalým dohledem dospělých. Pro děti je vhodné zvolit ubytování v přední nejbezpečnější kabině. Během plavby by měly děti neustále nosit záchrannou vestu. Dětskou výživu si raději přivezte s sebou, protože tento druh zboží se ve většině marín nenachází. Dětem je rovněž potřeba přizpůsobit délku plavby v jednotlivých dnech dovolené a častěji navštěvovat přístavy.
Průměrná rychlost plavby velmi závisí na počasí, ale průměrem se pohybuje okolo 5 mil, tedy 10km/hod, což je potřeba vzít v úvahu při plavbě. Denně však doporučujeme 4-6 hodin plavby maximálně.
Plavba se pomalu blíží ke konci a nastává čas příchodu do cílové maríny. Příchod je potřeba naplánovat tak, aby byla loď vrácena včas. Návrat lodě do maríny je v pátek odpoledne/večer, kde se i přenocuje. Samotné odevzdání lodi proběhne mezi 8:00-9:00h. Během této doby posádka loď opouští a loď se připravuje pro další hosty. Loď jste převzali s plnou nádrží, a proto ji musíte s plnou nádrží i odevzdat.
Dovolená na moři je oproti dovolené na souši velmi rozdílná a také na ní platí jiná pravidla. Proto je třeba věnovat pozornost některým skutečnostem. Je potřeba si uvědomit, že loď je omezený prostor, proto vytváří specifické podmínky. Na místě je ohleduplné chování vůči ostatním. Důležité je šetřit energií, protože nikdy nevíme zda naše plavba nepřetáhne plánovaný časový rozvrh a nebude nám chybět voda či elektřina. Na lodi je také potřeba udržovat pořádek, čistotu a před plavbou vše uložit na správné místo. Tak jako všude je i na moři bezpečnost na prvním místě. Je třeba si dávat pozor kvůli mořským vlnám, větru, dešti a kluzkosti paluby. Díky rizikovějšímu prostředí je potřeba dodržovat kapitánovy příkazy a plnit je ihned, přesně a ůplně. Kapitán má totiž zodpovědnost za bezpečnost lodi a celé posádky.
5. co si vzít s sebou
V případě, že nevíte, co přesně budete potřebovat na dovolenou na jachtě nebo nevíte co si vzít s sebou, máme tu pro Vás menší seznam věcí, který by Vám mohl pomoci. Oblečení a doplňky na palubu námořní jachty je podobné jako to, které by jste si s sebou vzali na běžné letní dny u moře. Je potřeba si zabalit klasická trička, šortky, kraťase, nazouváky, plavky, tenisky, které nezanechávají stopu, lehkou bundu, kšiltovku, oblečení na spaní a sluneční brýle. V případě nepříznivého počasí je potřeba mít s sebou i nepromokavé oblečení (bunda s kapucí, kalhoty), teplejší sadu oblečení, nepromokavé boty, teplé ponožky. Pokud se chystáte v některém z přístavu na oficiálnější akci, je vhodná košile či blůza z nemačkavého materiálu. Musíte ale vždy myslet na to, že je třeba kvůli omezenému prostoru balit co nejúsporněji. Doma nezapomeňte cestovní doklady, používané léky (přibalte si i kinedril pro případnou mořskou nemoc, dithiaden – lék proti sluneční alergii), opalovací krémy, hygienické potřeby, fotoaparát či kameru, adaptéry a nabíječky, oblíbenou hudbu na CD a v neposlední řadě i potápěcí pomůcky. Na sbalení věcí je jednoznačně nejlepší cestovní taška.
6. příprava jídla
Lodní kuchyň poskytuje skoro stejný komfort jako kuchyně u Vás doma, takže si nemusíte dělat obavy. Obstarání potravin pro lodní posádku není žádný problém. Nejčastějším problémem dovolené na lodi je nadměrné množství jídla přivezeného z domu. Velká část zásob zůstane nevyužita a je potřeba je odvést nazpět domů. V přístavech je dostatek obchodů, kde se dá pohodlně nakoupit, proto není třeba všechny potraviny brát z domu. Praxe je taková, že mnoho jídel se z nějakých příčin vynechá a jsou nahrazeny návštěvou restaurací. Proto je potřeba při plánování potravin postupovat skromně, ale suroviny naplánovat tak, aby se z každého jídla najedla celá posádka. Při přípravě jídla se členové posádky zpravidla střídají. Posádka má za ůkol uspokojit i žaludek kapitána. Ten je jejich hostem. Různé polotovary krátí čas za sporákem a prodlužují tím čas odpočinku. I když je na lodi k dispozici chladnička, doporučujeme mražené potraviny zkonzumovat jako první. Typický den na jachtě začíná vydatnou snídání, rychlým obědem během zastávky v zátoce a je ukončený sytou večeří. Nápoje jsou ovšem jinou písničkou, málokdy se nějaké vezou nazpět domů.
;Přejeme Vám příjemně strávenou dovolenou a nezapomeňte se s námi podělit o Vaše zážitky. Dobrý vítr do plachet a vždy aspoň stopu pod kýlem Vám přeje kolektiv společnosti
Yacht Travel